Trending

PayPal – co to jest, opinie

 

Logo PayPal

PayPal – co to jest?

PayPal to portfel internetowy, bez dwóch zdań najpopularniejszy na całym świecie. Służy do bezpiecznego płacenia za towary czy usługi w sieci, a także wysyłania błyskawicznych przelewów do rodziny lub znajomych. PayPal działa na zasadzie wirtualnej portmonetki/portfela/skarbonki. Firma istnieje już od 1998 roku, z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. PayPal umożliwia płatności w internecie osobom, które nie posiadają konta bankowego. Choć oczywiście nie wszystkie sklepy dają możliwość zapłacenia za towar czy usługę poprzez PayPal, ale większość popularnych sklepów internetowych właśnie ma taką formę płatności, a i coraz więcej sklepów wdraża PayPal do opcji płatności. PayPal jest też nieodzowny, jeśli zarabiamy w internecie, szczególnie gdy mowa o stronach czy aplikacjach międzynarodowych, gdzie wypłaty nie można zlecić na konto bankowe. Dzięki PayPal możemy płacić zarówno środkami pozostawionymi na subkoncie, jak i za pomocą kart kredytowych i debetowych. Pozwala to na szybsze i fertyczniejsze realizowanie zapłat, bez konieczności notorycznego wprowadzania danych. W portfelu naturalnie gromadzić możemy wiele różnych walut, a więc prócz środków w złotówkach możemy mieć np. w dolarach czy euro. Dokładniej o tym, jak działa, czy faktycznie warto użytkować PayPal oraz czy cieszy się dobrymi opiniami, postaram się opisać poniżej.

{tocify} $title={Spis treści}


Przejdź do PayPala

Jak stworzyć konto PayPal?

Konto założyć mogą wyłącznie osoby, które ukończyły 18 lat. Proces rejestracji jest raczej nietrudny i szybki. Aby się zarejestrować w PayPal, możecie kliknąć powyższy link, a kolejno nacisnąć przycisk „Załóż konto”. Następnie będziemy musieli wybrać rodzaj naszego konta – konto osobiste czy firmowe.
Po wybraniu typu konta będziemy musieli podać swój numer telefonu, a później inne wymagane dane, i konto zostanie pomyślnie założone. Do logowania się wymagane jest jedynie podanie adresu e-mail i hasła.

PayPal dla niepełnoletnich

Zapewne sporo nieletnich osób chciałoby korzystać z PayPala, bo istnieją serwisy do zarabiania, gdzie konto można mieć już np. od 13 roku życia, ale jedyną opcją wypłaty jest właśnie wspomniany PayPal. Niestety, ale w regulaminie jest napisane czarno na białym, że PayPal przeznaczony jest tylko dla osób powyżej 18 roku życia. I co prawda osoby nieletnie są w stanie założyć konto, lecz po pewnym czasie (u każdego może to wyglądać nieco inaczej) trzeba będzie zweryfikować swoje konto, poprzez wysłanie zdjęcia swojego dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego, prawa jazdy itp. I wtedy pojawia się problem, bo takie osoby nie mają takich dokumentów, i co za tym idzie – konto pozostanie niezweryfikowane. Dodam też, że jeśli konto zostałoby założone przez osobę nieletnią, a po osiągnięciu pełnoletności chciała się zweryfikować, to takie konto i tak zostanie zablokowane. Wtedy środki zostałyby zamrożone, i konto stałoby się bezużyteczne.

Opłaty w PayPal

Choć PayPal w teorii jest bezpłatny, ale nie dla sprzedających. Sklepy internetowe niestety ściągają dodatkową prowizję podczas płatności za towar lub usługę, ponieważ właściciele sklepów muszą w ten sposób zrekompensować poniesione z tytułu płacenia za PayPala.

Jeśli konsument dokonuje płatności za granicą, może zapłacić za złożenie przelewu w systemie. Wówczas należy dokonać przewalutowania płatności. Usługa ta kosztuje, choć relatywnie mało.

Opłaty dla sprzedawców w serwisie są dosyć niskie i zależą od miesięcznej sprzedaży. Najwięcej (2,9%) od obrotu płacą przedsiębiorcy, którzy za pomocą systemu PayPal dokonali transakcji na kwotę mniejszą, niż 5000 zł. Wraz ze eskalacją obrotów spada procent, który trzeba zwrócić firmie. Gdy obroty przekroczą 200000 zł, przedsiębiorca oddaje jedynie 1,9% ze swojego obrotu. Do każdej prowizji należy doliczyć dodatkowo 80 gr.

UWAGA: Obecnie serwis pobiera opłatę za nieaktywne konto PayPal! Jeśli w ciągu 12 miesięcy na Twoim koncie nie pojawi się żadna transakcja, przelew środków lub nie zalogujesz się w systemie, PayPal naliczy Ci 45 zł za brak aktywności (jeśli saldo jest niższe, zostanie pobrana odpowiednio niższa opłata). Jeśli do tej pory korzystałeś z płatności PayPal okazjonalnie, przemyśl, czy nie lepiej zrezygnować z usługi, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Doładowanie konta

Środki do konta zasilamy poprzez konto bankowe, manualnie albo automatycznie. W przypadku opcji manualnej musimy podać numer konta bankowego i identyfikator transferu. Sam czas realizacji przelewu trwa od 1 do 2 dni roboczych.

Druga, a zarazem szybsza opcja to skorzystanie z automatycznego przelewu przez Trustly. Wybierając to rozwiązanie, wystarczy, że przejdziemy przez link na stronę banku i zrealizujemy przelew. Decydując się na taki przelew, pieniądze dostajemy na ogół w ciągu kilku minut.

Jak doładować konto PayPal krok po kroku: 1. Wchodzimy w zakładkę „Portfel”,
 2. Klikamy przycisk „Przelej pieniądze”,
 3. Wybieramy sposób wypłaty:
 • dodawanie środków do salda – ręczny przelew na podany numer konta wraz z właściwym tytułem przelewu,
 • błyskawicznie zasil konto za pośrednictwem Trustly – przelew automatyczny. W tym kroku wystarczy, że podamy kwotę, którą chcemy przelać, po czym zalogujemy się na konto bankowe.

Jak wypłacić pieniądze?

Jeśli chcielibyśmy przelać sobie pieniądze na konto bankowe, bo za pośrednictwem PayPala oczywiście nie zapłacimy w sklepie stacjonarnym, to jak najbardziej jest taka możliwość. Wypłata z portfela na konto bankowe jest całkowicie darmowa i realizowana w ciągu 2 dni roboczych. Do zlecenia wypłaty potrzebny jest tylko numer rachunku bankowego.

Jak wypłacić pieniądze z PayPala krok po kroku:

 1. Przechodzimy zakładki „portfel”,
 2. Naciskamy przycisk „Przelej pieniądze”,
 3. Wybieramy „przelew na rachunek bankowy”,
 4. Wybieramy konto, na które chcemy przelać pieniądze.

Jak płacić przez PayPal?

Co do płatności w sklepach internetowych, to tutaj nie ma nic skomplikowanego. Po wybraniu płatności PayPal w danym sklepie, zostaniemy przekierowani do PayPala, gdzie będziemy musieli się zalogować i potwierdzić transakcję. Jeżeli chodzi natomiast o zwykłe przelewy do członków rodziny czy znajomych, to jedyne co nam będzie potrzebne, to adres mailowy tej osoby. Później wystarczy wpisać kwotę, którą chcemy przesłać tej osobie, a także źródło finansowania płatności i walutę. Jeśli wybraliśmy domyślną walutę i jest to polski złoty, to nic nie musimy zmieniać.

Jak połączyć PayPal z rachunkiem bankowym lub kartą?

Może się tak zdarzyć, że chcemy za coś zapłacić lub po prostu wysłać komuś pieniądze, a okazuje się, że mamy niewystarczającą ilość pieniędzy na saldzie PayPal. Z pomocą przychodzi nasze konto bankowe, jeżeli oczywiście połączyliśmy je lub kartę płatniczą z PayPalem. W celach bezpieczeństwa, po zażądaniu powiązania rachunku bankowego z PayPalem, zostanie nam pobrane kilka złotych z konta bankowego. Ta kwota zostanie zwrócona po kilku dniach z powrotem na konto bankowe. Co ważne, konto połączyć możemy również z wirtualną kartą płatniczą np. z innego portfela internetowego.

Jak powiązać konto PayPal z rachunkiem bankowym:

 1. Wchodzimy w zakładkę „Portfel”,
 2. Wybieramy opcję „Powiąż rachunek bankowy” znajdującą się po lewej stronie ekranu,
 3. Podajemy nazwę banku oraz numer IBAN,
 4. Klikamy w niebieski przycisk „Zgadzam się, powiąż rachunek”.

Jak powiązać konto PayPal z kartą:

 1. Wchodzimy w zakładkę „portfel,
 2. Z lewej strony ekranu wybieramy „powiąż kartę”,
 3. Podajemy dane dotyczące karty, czyli numer, typ, datę ważności, kod bezpieczeństwa oraz adres,
 4. Klikamy niebieski przycisk „Powiąż kartę”.

Ochrona kupujących

PayPal daje gwarancję pełnej ochrony transakcji. Jeśli zamówiony przedmiot nie zostanie z jakiejś przyczyny dostarczony do odbiorcy, system zwróci poszkodowanemu klientowi nawet 100% zapłaconych środków za ten przedmiot. W przypadku tradycyjnego przelewu takie rozwiązanie jest niemożliwe.
Firma nie udostępnia również danych finansowych przedsiębiorcom. Widzą oni jedynie adres dostawy i adres mailowy, z którego przyszło zamówienie.

Płatność PayPal we własnym sklepie

Jeśli posiadamy własny sklep internetowy i chcielibyśmy wdrożyć system PayPal jako formę płatności, to w pierwszej kolejności musimy zostać pomyślnie zweryfikowani. Dzięki temu, że PayPal od razu przekazuje środki pieniężne adresatowi, w przypadku realizowania zakupów przez sklep internetowy towar możemy odebrać praktycznie zaraz po jego opłaceniu.

Aplikacja PayPal

Warto zainstalować sobie aplikację PayPal na smartfonie, gdyż wtedy będziemy mieli dostęp do naszego portfela także na telefonie, bez konieczności logowania się w przeglądarce. W aplikacji możemy ustawić logowanie się poprzez odcisk palca, co daje dużą wygodę i szybkość.

PayPal – jak usunąć konto?

Konto PayPal można usunąć tylko na stronie internetowej. W aplikacji ta opcja nie jest dostępna. Po zalogowaniu się na swoje konto należy wybrać 👉 Opcje konta i 👉 Zamknij konto. Potrzebne będzie potwierdzenie tej decyzji kolejnym kliknięciem. Przed zamknięciem konta na PayPal, trzeba:

 • Przelać pozostałe środki z portfela wirtualnego na nasze konto.
 • Usunąć wszystkie informacji dotyczące naszego rachunku i karty kredytowej/debetowej.

Trzeba pamiętać o tym, że jeśli nasze konto nie jest zweryfikowane, a PayPal zażądał od nas potwierdzenia tożsamości i nałożył ograniczenia na konto, to nie będzie możliwości zamknięcia konta. Wtedy należy skontaktować się z ich infolinią, co bywa nie lada wyzwaniem. 

PayPal – opinie, czy warto zakładać konto?

PayPal to bez wątpienia najlepszy portfel internetowy i wiele osób nie wyobraża sobie świata bez niego. Błyskawiczne transakcje, możliwość gromadzenia środków w różnych walutach oraz duża ilość sklepów internetowych, które obsługują PayPal w celu płatności za towary bądź usługi – te wszystkie czynniki sprawiają, że PayPal jest godny polecenia. A chcąc zarabiać w internecie przyzwoite kwoty, to posiadanie konta w PayPal jest powinnością, bez niego zarabianie jest mocno ograniczone. W internecie bez problemu znajdziemy, co niemiara, pozytywnych opinii odnośnie tego portfela. Oczywiście nie jest to procesor płatności bez wad, do których chyba najbardziej należą pewne opłaty dla sprzedających i względnie niewielkie prowizje dla kupujących. Pewnym minusem jest również to, że portfel jest wyłącznie dla osób pełnoletnich.

Macie jakiekolwiek wspomnienia związane z tym portfelem? Podzielcie się nimi w komentarzu.
Prześlij komentarz

Nowsza Starsza